Понякога на човек му се случват толкова бурни преживявания, че да се направи перфектния кадър е направо невъзможно. И как една снимка би предала емоциите от събитие, като парашутен скок от различни надморски височини, рафтинг, лудо колоездене, скачане, практикуване на някакъв вид воден спорт, като плуване, ски, риболов, стрелба с оръжие или пушка, каране на мотор, кола или лов? Тук на помощ идват екшън камерите, често в комплект с някой аксесоар или друга апаратура. Този специфичен малък уред ще обезпечи качественото видео заснемане или наблюдение на даден обект в екстремни условия, когато това не може да стане с обикновен апарат.
Екшън камерите трябва да отговарят на изисквания, за да са в помощ на страстните любители, на екстремните преживявания, така и на онези, които са все още начинаещи. Екшън камерите трябва да се захващат на всяка повърхност, да са устойчиви на външни въздействия, да разполагат с качествен превозен калъф, с функционалност и технически изисквания, като достатъчна памет и заряд на батерията. Добрата китайска техника за дистанционно филмиране на екстремни спортове никога не губи своята актуалност и преди да я изберете, независимо от нейното приложение, трябва да определите приоритетите при избора си.
Продължителност на заснемане
При наличието на литиево-йонен акумулатор, снимането с екшън камери може да продължи до 5 часа. Повечето екшън камери предлагат 2 часа максимум работа, след което трябва да пристъпите към зареждане.
Карта памет
От големината ѝ също зависи продължителността на снимане с камерата. Стандартното micro SD с 32 GB побира около 200 минути запис с Full HD 1080p резолюция или около 34 хиляди снимки 5 мегапиксела. Картата памет е много важна и е най-добре да не се икономисва от размера ѝ. От нея зависи дали по-късно ще има проблем със записа или с възпроизвеждането на картина.
Здравина
Самата концепция на екшън камерата предполага използването ѝ в екстремни условия, както и да е с компактен размер и здрав корпус. Ето защо тя трябва да е изработена от устойчив на удари, вода, прах и други въздействия материал – специални алуминиеви сплави или пластмаса. Най-стабилни са моделите от разновидности на вид полиеретан.
Ако ще правите морски снимки и филми, трябва да знаете до каква дълбочина апаратът е водоустойчив и в състояние да работи, а и камерата да предполага страхотни снимки при ниска видимост.
Качествено заснемане
Всички съвременни екшън камери правят видео с високо качество 1920 х 1080 пиксела с честотата 30 к/с. Ъгълът на снимане е 100-170 градуса и предлагат широк обзор и фокусиране. Аапаратът трябва да има възможности за адаптиране на режима на работа. Така снимането на преден план ще е безпроблемно.
Екстри
Включване към външно устройство – към телевизор с HDMI-порт. Тук трябва да се отчете формата, в който видеото се записва – MP4, MOV или AVI;
Поддръжка на безжични връзки, като Wi-Fi;
Дистанционно управление;
Звук – характеристиките на вградения микрофон ще влияят на качеството на звука;
Лесно позициониране и регулиране – най-често закрепването е на кормилото на велосипед или на каската. Колкото повече възможности за захващане върху равни, неравни, плоски сферични и други повърхности има, толкова по-добре. В зависимост от потребностите, може да се избира закрепване на ръка, на стик, на очила и др.
Това са малка част от диапазона екстри, които екшън камерите могат да предложат.
Приспособления за екшън камери
Екшън камерите ви дават възможността да заснемете вашите приключения от първа ръка – усещането на поредното състезание, гмуркане, нова експедиция или следващото ви вълнуващо пътуване до нова дестинация. Аксесоарите, като корпуси и стойки за прикрепване, гарантират, че екшън камерите остават на място и продължават да функционират по предназначение. Устойчива мрежа пък ги предпазва от удар при катерене или планинско колоездене. Има и протектори за лещи, предотвратяващи надраскване и повреда, като същевременно позволяват ясна видимост и добър контраст, за да направите акцент върху това, което снимате.