Ексфолирането премахва мъртвите кожни клетки от външните слоеве на дермата. Благодарение на него ще се сбогувате със сухите участъци, ще стимулирате притока на кръв и цялостно ще подобрите вида си. И това са малка част от ползите, които ви носи ексфолиантът, за грижа за кожата.
Има различни методи за подобно почистване, за да сте сигурни, че работите в грижа за кожата. Като най-подходящият за вас трябва да се определи според вида на вашата дерма, както и дали имате козметични проблеми.
Как се използва ексфолиант
Има различни методи и средства при тази грижа за кожата. Ексфолиантите и четките за лице са видове механичен ексфолиант. Киселините и пилингът в грижа за кожата са видове химичен ексфолиант.
При механично ексфолиране в грижа за кожата е важно да сте нежни. Можете да правите малки кръгови движения с пръстите си, за да нанесете скраб или да използвате избрания от вас ексфолиращ инструмент.
Ако използвате четка, правете къси леки движения. Масажирайте около 30 секунди и след това изплакнете с хладка вода. Избягвайте третирането, за да следвате правилата за грижа за вашата кожа, ако тя има порязвания, отворени рани или сте изгорели на слънце. Нанесете овлажняващ крем със SPF след третиране.
Видове ексфолианти - механични
Четка - това обикновено е четка с косъм, използвана върху лицето или тялото за премахване на слоеве мъртви клетки. Някои са предназначени за сухо четкане. Други могат да се използват с вашия почистващ препарат за лице или гел за тяло.
Ексфолираща ръкавица - ако смятате, че четката е трудна за хващане, можете да използвате ръкавица. Разпенете я със сапун и измийте тялото си под душа. Тя може да бъде ефективна за големи зони като крака или ръце.
Скраб - може да се нанесе директно с нежни кръгови движения, измийте кожата си с топла вода след нанасяне. Можете да си направите и домашен ексфолиант, тип скраб, използвайки едра кафява захар, кокосово масло и ароматно масло по избор. Кои съставки за ексфолиант ще изберете, зависи от предпочитанията ви.
Видове ексфолианти - химически
Алфа-хидрокси киселини (AHA) - примери за AHA включват гликолова, млечна, винена и лимонена киселини. Те действат, като разрушават връзките, задържащи мъртвите клетки. Това ще накара кожата ви естествено да ги отдели.
Бета-хидрокси киселини (BHA) - примери за BHA включват бета хидроксил и салицилова киселина. Те може да са по-добри в грижа за дерма, склонна към акне.
Как да ексфолирате кожата си според типа кожа
Избягвайте механично ексфолиране в грижа за суха кожа, защото това може да доведе до микроразкъсвания. AHA са ефективни в този случай. Гликоловата киселина ще помогне за отстраняването на мъртвите клетки.
Ограничете търкането при голяма чувствителност. То ще раздразни проблемните зони допълнително и може да доведе до зачервяване. В грижа за кожата, използвайте мек ексфолиант за тяло и се избършете с мека кърпа.
Мазната дерма може да се повлияе положително от ексфолирането. При нея може да има допълнителен слой натрупване на мръсотия, който ръчно може да се премахне. Използвайте ексфолиант за лице или скраб с кръгови движения за най-добри резултати.
Ако нямате усложнения, можете да изберете всеки метод за ексфолиране. И ръчното, и химическото в грижа за кожата са безопасни за нормалния тип дерма.
Комбинираната може да изисква комбинация от механично и химическо третиране. Никога не използвайте и двете в един и същи ден, тъй като това може да доведе до раздразнения. Използвайте подходящ овлажнител веднага след процедурите.