Кои са основните фактори при избора на подходящо влакно за спининг?

Когато правите избор на влакно за спининг риболов, важно условие е да вземете под внимание видът на рибата. При по-голяма и тежка риба, дебелината на влакното за спининг риболов трябва да е по-голяма, а въдицата да е здрава. В този случай е устойчиво на опън и трудно се къса. 

При улов в реки има много камъни, дървета и израстъци, което увеличава шансовете за скъсване. Влакното за спининг трябва да е по-здраво и устойчиво на протъркване. При езеро или язовир водите са по-спокойни и може да се използва по-тънка корда. Уловът в моретата трябва да е с устойчиво на сол влакно за спининг. Плетените модели са добра алтернатива.

Какви видове се предлагат в онлайн магазин 4sales?

Спининг риболовът е много вълнуващ и динамичен, но за ефективността на улова има значение влакното и избора на подходящия вид. Всеки от тях има различни характеристики и предназначение:

  • монофилни — най-разпространеният вид влакно за спининг риболов. Отличава се с повишена здравина и еластичност, евтини са и са подходящи за начинаещите риболовци и за дребните риби. Използва се в плитки води и се отличава с повишена плаваемост и издръжливост при възли;
  • плетени — най-здравите влакна за спининг, отличаващи се с малка разтегливост. Използват се при улов на много големи риби и при нужда от висока чувствителност. Намират приложение в условия на мръсна и тъмна вода, където видимостта не е от значение;
  • флуорокарбон — отличават се с минимална видимост във водата и намалена еластичност и разтегливост. Използват се при улов на голяма и тежка плашлива риба и при бистра вода. Намира приложение при спининг риболов в дълбоки води, а ниското ниво на еластичност дава по-добра обратна връзка при опън.

Как да направите тест на влакното за спининг?

Тестът за издръжливост на влакното е необходим, за да се избегне скъсване по време на риболов или загуба на примамка. Здравото и устойчиво влакно увеличава ефективността на улова и подобрява удоволствието от практикуване на хобито ви.

За теста на здравината, отрежете около 30-50 см дължина и завържете единия край за неподвижен предмет. Другият край се завързва за кантар или уред за измерване на тежест и издърпайте на максимум. Запишете показанията точно преди скъсването, което показва максималната тежест на издръжливост. Сега можете да сравните показанията на кантара с обявената стойност на опаковката или на кутията. При големи разлики има вероятност влакното за спининг риболов да е старо, повредено или некачествено.

Освен за здравина, тест се прави и за издръжливост на възел. Отрежете малко парче от кордата и завържете често използвания от вас възел. Такъв например може да е клинч или паломар. Прикрепете възела на място, където не може да се измъкне и опънете другия край, като го прикачите към кантар за измерване на тежестта. Постепенно опънете и запишете стойността преди скъсване на възела. Сравнете резултата с този при теста за здравина. Ако скъсването при възела е на по-ниска тежест, вероятно има проблем с направата на възела или с качеството на използвания за изработката материал.

При няколко използвания е важно да проверите степента на износване и промяна на цвета. Първият тест е визуален и се обръща внимание на целостта на кордата. Прекарайте я през пръстите си, като хванете кордата с палеца и показалеца. Започнете леко да изтегляте и при минимални наранявания, грапавини или неравности в диаметъра, ще почувствате тези промени.