Какво представлява твърдият диск (HDD)?
HDD (Hard Disk Drive) — хранилище на данни, чийто принцип на запис се изразява във въртенето на няколко магнитни диска, наричани още плочи или шпиндели. Между тях са разположени специални магнитни глави, които четат записаната информация. За повишената производителност на HDD е необходима висока скорост за обмен на данните, която зависи от скоростта на въртене на шпиндела. Оборотите на въртене могат да са от 3600 до 15 000 оборота в минута. Колкото по-бързо се въртят дисковете, толкова по-добре: операционната система и програмите се стартират по-бързо.
HDD се предлагат в два основни размера: 3,5 инча и 2,5 инча. Първите намират приложение при устройствата за мрежово съхранение, настолните компютри и системите за видеонаблюдение. Вторите, поради по-малкият им размер, намират приложение предимно в лаптопите.
Какво е твърдотелен диск (SSD)?
Това устройство също съхранява информация, но е с различна конструкция и характеристики. SSD идва от английското съкращение (Solid State Drive). Във вътрешността му липсват каквито и да е подвижни и механични части, както е при HDD. Принципът на съхранение и четене на информацията е идентичен с този на USB флаш-устройствата. Или във вътрешността има само специални флаш чипове памет, чийто вид може да е SLC, MLC, TLC и QLC. Всяка от клетките, в зависимост от типа, съхранява 1, 2, 3 и 4 бита информация и съответно, колкото стойността е по-ниска, толкова по-висока е производителността.
Какви са предимствата на HDD?
Въпреки че е по-стара технология, HDD има своите предимства пред SSD и понякога хард дискът е за предпочитане:
- цикълът на презапис е неограничен и зависи само от ресурса на механичните елементи. При SSD този ресурс е ограничен до 200-500 презаписвания. При натоварвания, хард дискът ще издържи от 5 до 10 години, а твърдотелният диск — 2-3 години;
- позволява възстановяване на загубена информация след нейното пълно изтриване или при повреда. Това трябва да стане в рамките на 1-2 дни;
- цената на HDD е значително по-ниска от тази на SSD със същия капацитет.
Какви са преимуществата на SSD?
SSD са лишени от съществени недостатъци спрямо твърдите дискове:
- SSD е по-устойчив на падания, вибрации и екстремни температурни условия в сравнение с HDD;
- консумира 5-10 пъти по-малко електроенергия от твърдия диск, което позволява постигане на по-висока автономност с едно зареждане на батерията при лаптопите;
- твърдотелните аналози работят значително по-тихо от HDD, тъй като при последните има механично въртене;
- висока скорост за предаване на данните и записа, което е предимство пред твърдия диск;
- SSD е значително по-лек, поради липсата на въртящи се плочи и четящи глави във вътрешността на корпуса.
Каква е разликата при максималния и среден капацитет?
Максималният капацитет на професионалните твърди дискове достига 20 TB. За среден потребител е достатъчен HDD с вместимост от 1–2 TB.
Що се отнася до SSD, на пазара има професионални модели с капацитет до 8 TB и потребителски модели до 2 TB.
Каква е разликата в скоростта?
Дори бюджетен SSD модел чете до 500 MB/s и записва до 250 MB/s. Скъпите твърди дискове имат два до четири пъти по-ниски стойности — не надвишава 125 MB/s.
Какво да изберете: HDD или SSD?
Всичко зависи от задачите, които ще се изпълняват на компютъра. При нужда от по-голям капацитет за съхранение на документи, снимки, видеоклипове или друго, HDD е отличен избор. Ако скоростта за обмен на данните е от първостепенно значение, SSD със сигурност е по-добрата алтернатива.