Какво се случва с кожата ви през зимата?

Твърде резките промени на температурата през зимата са предпоставка за появата на спазми в малките кръвоносни съдове, а студеният вятър и снега през зимата нарушават естествения вид на кожата и я изсушават. При студа активността на мастните жлези намалява, което прави кожата през зимата по твърда и суха. Подобен ефект се наблюдава и в отопляемото помещение, където въздухът е сух и намалява кожната хидратация. Ето защо е важно в студа редовното овлажняване и използване на подхранваща козметика.

Каква трябва да бъде зимната грижа за кожата?

Грижата основно се състои в почистването, овлажняването и слънцезащитата. За правилното почистване на кожата през зимата, особено ако вече е суха и лющеща се, бъдете внимателни. Използвайте продукти, които са без съдържание на сапун или агресивни повърхностно активни вещества. Подходящата козметика е със съдържание на хидратиращи и успокояващи компоненти, като хиалуронова киселина, пантенол, растителни масла.

Овлажняването и хидратацията на кожата през зимата е най-важната част от грижата. За целта използвайте кремове, гелове, тоници, лосиони, емулсии и други продукти. Изборът зависи от типа. Леките тоници или гелове са подходящи за мазна кожа, лосионът е за нормална кожа, а за сухата използвайте по-плътен крем.

Храненето е не по-малко важно от овлажняването. Така през зимата се създава тънък защитен филм, който предпазва кожната повърхност от изпаряването на влагата и увреждането на епидермиса. Препоръчва се употребата на продукти на базата на растителни масла, вазелин или естествени восъци.

Колкото и странно да звучи, в слънчево време през зимата лицето ви също може да изгори, въпреки че слънчевите зимни дни са по-малко от летните. За целта се препоръчва използването на слънцезащитни кремове, особено при по-чувствителната кожа през зимата.

Как да осигурим добра защита от студа?

За подобряване на устойчивостта и защитата през зимата, освен козметични продукти и методи за ексфолиране на кожата, можете да прибегнете и до следните препоръки:

  • пийте повече вода;
  • увеличете консумацията на храни, които са богати на ненаситени мастни киселини. Такива са авокадото, ядките, семената и зехтинът;
  • балансирайте диетата си;
  • старайте се да покривате колкото е възможно повече лицето си с шал, когато излизате навън;
  • поне час преди излизане нанасяйте хидратиращия крем;
  • използвайте овлажнители за въздух, тъй като сухият въздух в помещенията може да изсуши кожата.

Какво да правим при напукани устни?

При напукани устни през зимата използвайте повече хигиенично червило, което е с високо съдържание на витамин Е. Не използвайте матови червила, тъй като допълнително дехидратират. Не облизвайте устните си през зимата, когато сте навън, тъй като допринася за тяхното напукване и поява на болезнени усещания. Третирайте устните си редовно с подходящ балсам, особено 20-30 минути преди излизане навън.

За защита и лечение нанесете тънък слой от мед, който има антибактериални и хидратиращи свойства. Изчакайте няколко минути и изплакнете с вода. Избягвайте през зимата докосването на устните с ръце, тъй като това може да пренесе бактерии и да се влоши състоянието им. Измийте ръцете си преди нанасянето на крем или други козметични продукти.

Как да се грижим за кожата около очите?

Това е най-чувствителната и нежна част от лицето. Основните препоръки тук са да използвате подходящи лепенки или хидратиращи маски, които правят кожата по-гъвкава, лъскава и естествена. При повишена чувствителност добавете и специален крем за околоочен контур със съдържание на хиалуронова киселина, глицерин или масло от шеа.