Какви материали ще ни трябват, за да направим мартеница?
Всички знаем, че мартениците “направи си сам“ са изработени с червена и бяла прежда от вълна или памук. Белият цвят символизира чистота и здраве, а червеният — жизненост и сила. Ще са нужни ножица за срязване на конците, памук, дървени, стъклени или пластмасови мъниста за допълнителна декорация или пайети за блясък.
Пригответе си още и игли или подходящи закопчалки, ако мартениците ще се носят закачени на ревера. Ако изработвате гривнички за китката, ще ви трябва подходяща закопчалка или мънисто, през което преминават двата края на гривната.
Какви видове има и какво е характерно за тях?
Съществуват усукани мартеници “направи си сам“ за ръка, които са тип гривни. Могат да са с различна дължина и се носят на китката на ръката. По-сложните са Пижо и Пенда, представляващи малки фигурки на мъж и жена, едната от които е червена, а другата бяла. Това са мартениците тип пискюли, които се носят закачени на ревера на блузата.
Според начина на изработка, се делят на машинно и ръчно изработени. Ние ще се фокусираме върху видовете “направи си сам“. Те са най-ценни и уникални, тъй като всеки елемент е изработен с внимание и любов.
Как се прави мартеница?
Мартениците “направи си сам“ могат значително да се отличават при своята направа, в зависимост от вида. Ето кратки насоки:
- усукани мартеници — отрежете два конеца (бял и червен) с еднаква дължина според китката на ръката. Завържете двата края на възел и го хванете с едната ръка. С другата усуквайте двата конеца в една посока и после ги сгънете на две. Пуснете да се разсучат до желано ниво и завържете другия край на възел. За декорация можете да нанижете мъниста или други малки елементи;
- Пижо и Пенда — направете две топки от памук или друг материал за главата съответно на Пижо и на Пенда. За последната, цветът трябва да е червен. Отрежете сноп от бели конци и ги завържете около бялото топче, оставяйки достатъчно дължина за тялото. Същото направете и за червения цвят. Усучете белия и червения конец, като при класическата мартеница и завържете долния край.
Колко време се носят мартениците?
Закичват се на 1 март, когато се празнува Баба Марта. Свалят се в случай, че видите първото цъфнало дърво, първия щъркел или лястовица или на 1 април. При сваляне, този накит се връзва на цъфнало вече дърво, поставя се под камък или се запазва във вид на символ на здраве и късмет.