Кога се носи кукерска маска?

Традиционно кукерските маски се носят със започването на Великия пост или Сирни понеделник. В отделни райони на България празникът се празнува и между Коледа и Богоявление. Идеята на кукерските маски и целите костюми е прогонването на злите духове и привличането на благополучието и берекета за съответното село или общност.

Какви материали са ни необходими за изработката на кукерска маска?

Добра идея за изработка на кукерска маска е използването на естествени материали, като овча или козя кожа, козина. Понякога отлична идея е употребата и на по-достъпната алтернатива, като изкуствена кожа или плюш.

За декорацията, добра идея е употребата на елементи като пера, конци, вълна, памук, пайети, мъниста, истински или изкуствени рога, зъби и т.н. За изработката със сигурност ще са ви нужни инструменти, като лепило, ножица, бои.

Как се прави кукерска маска?

Изцяло ръчното изработване на кукерски маски символизира мистични или животински същества. Идеята за вашия проект е да изглежда страшен и внушителен, за да прогонва злите сили. Ето стъпките, по които най-лесно, бързо и автентично самостоятелно ще направите своята кукерска маска:

  • идея за основа на кукерската маска — за основа често се прибягва до картон или хартия, тъй като са лесни за обработка и достатъчно леки за носене. Формата трябва да е издължена, с големи размери и да е овална, за да създава внушение. Направете отвори за очите и устата. За правилно очертаване отлична идея е използването на пергел;
  • идеи за оформяне и декориране — залепете върху основата естествени материали, като пера, вълна или друг вид козина. Можете да използвате и цветен плат. Нарисувайте детайли за допълнителна страховитост, като големи очи, остри и дълги зъби, направете от прежда големи гъсти вежди, като ги залепите. Можете да добавите брада, голяма отворена уста и т.н.;
  • идеи за добавяне на рога или уши — ако не разполагате с естествени рога или уши от истинско животно, можете да ги изработите, като направите конусовидна картонена основа изцяло намазана с лепило. Внимателно намотайте бял, червен, златист или друг цвят канап или вълнена прежда върху готовия конус. Намотките трябва да са плътно една до друга.

За още по-бърза и автентична изработка, добра идея е закупуването на готов принтиран шаблон и комплект с нужните материали за залепване и оцветяване върху основата.